Model#GMXFM1D20-I-120
24-Hour or 7-Day 120V Electronic Time Control, 16A, 20 Setpoint Programs, SPDT, Type 1 Indoor Plastic Enclosure
Model#GMXFM1D20-I-120
- Aeration
- Air Movement & Ventilation
- Generator Exercising
- Refrigeration Merchandiser
- Septic Treatment
Operation Mode 24 hour, 7 day Mechanism Type Digital/Electrical Wiring Option Screw box lug Backup Protection Time 7 Years Backup Type Battery Battery Service Types Non-Rechargeable, Non-Replaceable CA Prop 65 Message This product is in compliance with Prop65 California Proposition 65 None Country of Origin (Intermatic) CHINA Daylight Savings Adjustment Manual Enclosure Type Indoor type 1 plastic Has Finger-Safe Terminals Yes Has Manual Override Status Indication Yes Magnetic Ballast (NO) Range(s) 8 A, 240 VAC; 12 A, 120 VAC Maximum Power Consumption (W) 1.4 W Minimum ON/OFF Times 1 min Motor Load Ratings NO Ranges 1/2 HP @ 120 VAC; 1 HP @ 240 VAC Number Of Circuits 1 Off Events 10 On Events 10 Operating Humidity 0-95% RH, Non-condensing Other Certifications and Compatibilities Title 20 Pilot Duty (NC) Range(s) 360 VA, 120 VAC Pilot Duty (NO) Range(s) 360 VA, 120 VAC; 720 VA, 240 VAC Resistive (NC) Range(s) 16 A, 277 VAC; 8 A, 24 VDC Resistive (NO) Range(s) 16 A, 277 VAC RoHS Certification Y Switch Type SPDT Total Events 20 TungstenIncandescentLoadRatingsNORanges 600 W, 120 VAC; 1000 W, 240 VAC UL Certification cULus Voltage Selection Type Voltage Specific Warranty Period 1-Year limited Wire Size Max #10 AWG Operating Temperature Max (°C) 55 Operating Temperature Max (°F) 131 Operating Temperature Min (°C) -25 Operating Temperature Min (°F) -13 Product Depth (in) 3.74 Product Depth (mm) 25.4 Product Height (in) 10 Product Height (mm) 254 Product Width (in) 6.5 Product Width (mm) 165.1 Unit Carton Height (in) 4.125 Unit Carton Length (in) 10.125 Unit Carton Weight (lb) 1.587 Unit Carton Width (in) 6.875 Units Per Pallet 108