Model#GM40AV-D89
40 A, Auto-voltage General Purpose Time Control
Model#GM40AV-D89
- Auto-voltage selection 120 VAC-277 VAC
- Captive trippers - trippers cannot be lost
- 40 A rating
- Power and status LED indicators
- 24-Hour or 7-day models available
- Up to 48 ON/OFF operations per 24-hour period or 42 ON/OFF operations per week on "W" models
- DPDT switching configuration standard (2 NO and 2 NC Contacts)
- Manual three-way ON/OFF/AUTO override switch
- Easy-to-read clock face
- Type 3R outdoor enclosure
- Aeration
- Air Movement & Ventilation
- Generator Exercising
- Refrigeration Merchandiser
- Septic Treatment
Input Voltage Range(s) 120-277 VAC, 60 Hz Operation Mode 24 hour Mechanism Type Electromechanical Minimum ON/OFF Times 15 min CA Prop 65 Message This product is in compliance with Prop65 California Proposition 65 None Country of Origin (Intermatic) MEXICO Electrical Life 50,000 operations at full load Enclosure Type Indoor/outdoor type 3R plastic Has Captive Trippers Yes Has Override Switch Yes Has Real-time Clock Face Yes Hz 60 Magnetic Ballast (NC) Range(s) 10 A, 277 VAC Magnetic Ballast (NO) Range(s) 30 A, 120 VAC; 20 A, 277 VAC Motor Load Ratings NC Ranges 1 HP, 12 FLA, 30 LRA @ 120 VAC; 2 HP, 10 FLA, 30 LRA @ 240 VAC Motor Load Ratings NO Ranges 1 HP, 16 FLA, 90 LRA @120 VAC; 2 HP, 12 FLA, 52 LRA @ 208-277 VAC Number of Trippers Included 96 Off Events 48 On Events 48 Operating Humidity 0-95% RH, Non-condensing Other Certifications and Compatibilities Green Energy Pilot Duty (NO) Range(s) 300 VA, 120-240 VAC Resistive (NC) Range(s) 30 A, 120-277 VAC Resistive (NO) Range(s) 40 A, 120-277 VAC RoHS Certification Y Switch Type DPDT Total Events 96 TungstenIncandescentLoadRatingsNCRanges 2 A, 120 VAC TungstenIncandescentLoadRatingsNORanges 15 A, 120 VAC UL Certification cULus Voltage Selection Type Auto-Voltage Warranty Period 1-Year limited Wire Size Max #8 AWG Wiring Option Screw box lug Operating Temperature Max (°C) 55 Operating Temperature Max (°F) 131 Operating Temperature Min (°C) -40 Operating Temperature Min (°F) -40 Product Depth (in) 3 Product Depth (mm) 7.62 Product Height (in) 8.875 Product Height (mm) 22.56 Product Width (in) 6.609 Product Width (mm) 16.79 Unit Carton Height (in) 9.375 Unit Carton Length (in) 6.875 Unit Carton Weight (lb) 1.896 Unit Carton Width (in) 3.125 Units Per Pallet 240