Model#FM2D50-24
24-Hour or 7-Day 24V Electronic Surface/DIN Rail/Flush Mount Module, 16A, 50 Setpoint Programs, 2-SPDT
Model#FM2D50-24
- 24-Hour or 7-day applications
- Auto Daylight Saving Time (DST) feature
- 2-Circuit independent programming
- 50 Setpoint programs
- Two preset adjustable block programs
- Easy-to-follow, menu-driven programming
- Seven available languages: English, German, French, Italian, Spanish, Portuguese and Dutch
- Surface, Flush or DIN rail mounting (for DIN rail mounting, order MB-DIN base, sold separately)
- Manual override with status indication
- Battery backup
- Aeration
- Air Movement & Ventilation
- Generator Exercising
- Refrigeration Merchandiser
- Septic Treatment
Mounting Options DIN Rail, Flush, Surface Operation Mode 24 hour, 7 day Mechanism Type Digital/Electrical Wiring Option Screw terminals for #24 to #10 AWG wire Backup Protection Time 3 Years Backup Type Battery Battery Service Types Non-Rechargeable, Non-Replaceable CA Prop 65 Message This product is in compliance with Prop65 California Proposition 65 None Country of Origin (Intermatic) GERMANY Daylight Savings Adjustment Automatic Has Manual Override Status Indication Yes Hz 50/60 Magnetic Ballast (NC) Range(s) 8 A, 240 VAC; 12 A, 120 VAC Maximum Power Consumption (W) 1.4 W Menu Languages German, English, French, Italian, Spanish, Portuguese, Dutch Minimum ON/OFF Times 1 min Motor Load Ratings NC Ranges 1/2 HP, 120 VAC; 1 HP, 240 VAC Motor Load Ratings NO Ranges 1/2 HP @ 120 VAC; 1 HP @ 240 VAC Number Of Circuits 2 Off Events 25 On Events 25 Operating Humidity 0-95% RH, Non-condensing Other Certifications and Compatibilities CE, cRUus, Title 20 Pilot Duty (NC) Range(s) 360 VA, 120 VAC; 720 VA, 240 VAC Pilot Duty (NO) Range(s) 360 VA, 120 VAC; 720 VA, 240 VAC Resistive (NC) Range(s) 16 A, 277 VAC Resistive (NO) Range(s) 16 A, 277 VAC RoHS Certification Y Switch Type 2xSPDT Total Events 50 TungstenIncandescentLoadRatingsNCRanges 600 W, 120 VAC; 1000 W, 240 VAC TungstenIncandescentLoadRatingsNORanges 600 W, 120 VAC; 1000 W, 240 VAC Voltage Selection Type Voltage Specific Warranty Period 1-Year limited Wire Size Max #10 AWG Wire Size Min #24 AWG Operating Temperature Max (°C) 55 Operating Temperature Max (°F) 131 Operating Temperature Min (°C) -25 Operating Temperature Min (°F) -13 Product Depth (in) 2.28 Product Depth (mm) 58 Product Height (in) 2.60; 4 Product Height (mm) 102.5 Product Width (in) 2.83 Product Width (mm) 72 Unit Carton Height (in) 2.625 Unit Carton Length (in) 4.375 Unit Carton Weight (lb) 0.1 Unit Carton Width (in) 3.43 Units Per Pallet 2100