Model#FM1SWUZ-120U
7-Day 120V Electromechanical Panel Mount Timer Module, 2 Hour Intervals, 21A, SPDT
Model#FM1SWUZ-120U
- 21 A SPDT Switch
- Captive trippers with 15-minute intervals on 24-hour models and 2-hour intervals on 7-day models
- 72-hour carry-over battery backup on Q models
- Noise immune – ideal for robust applications
- Synchronous drive or quartz drive Q models with self-recharging battery backup
- True clock face, easy-to-set
- Available with or without override
- Compact size
- Clear plastic cover (DC-FME-A), sold separately
- Standalone or with indoor/outdoor enclosure, sold separately
- Aeration
- Air Movement & Ventilation
- Generator Exercising
- Refrigeration Merchandiser
- Septic Treatment
Input Voltage Range(s) 120 VAC, 60 Hz Mounting Options Panel Mechanism Type Electromechanical Wiring Option 1/4" Quick connect terminals Application Compatibilities CFL, Fluorescent, Incandescent, LED CA Prop 65 Message This product is in compliance with Prop65 California Proposition 65 None Clock Drive Type Synchronous Color Black Country of Origin (Intermatic) MEXICO CSA Certification cCSAus Has Captive Trippers Yes Has Real-time Clock Face Yes Hz 60 Maximum Cycle Time 7 days Minimum Cycle Time 2 hrs Motor Load Ratings NO Ranges 1 HP @ 120 VAC; 2 HP @ 250 VAC Number of Trippers Included 96 Operating Humidity 0 to 95%, Non-condensing Other Certifications and Compatibilities Green Energy Resistive (NO) Range(s) 21 A, 250 VAC RoHS Certification N/A Shortest switching time ON/OFF 2 hours Switch Type SPDT Timing Interval 2 hrs TungstenIncandescentLoadRatingsNORanges 1350 W, 120 VAC UL Certification cRUus Warranty Period 1-Year limited Operating Temperature Max (°C) 85 Operating Temperature Max (°F) 185 Operating Temperature Min (°C) -40 Operating Temperature Min (°F) -40 Product Depth (in) 1.25 Product Depth (mm) 32 Product Height (in) 2.359 Product Height (mm) 60 Product Width (in) 2.359 Product Width (mm) 60 Unit Carton Height (in) 2.25 Unit Carton Length (in) 3.25 Unit Carton Weight (lb) 0.22 Unit Carton Width (in) 3.25 Units Per Pallet 2002