Model#FM1QTUZH-120U
24-Hour 120V Electromechanical Panel MountTimer Module with Battery Backup and Manual Override, 15 Minute Intervals, 21A, SPDT
Model#FM1QTUZH-120U
- 21 A SPDT Switch
- Captive trippers with 15-minute intervals on 24-hour models and 2-hour intervals on 7-day models
- 72-hour carry-over battery backup on Q models
- Noise immune – ideal for robust applications
- Synchronous drive or quartz drive Q models with self-recharging battery backup
- True clock face, easy-to-set
- Available with or without override
- Compact size
- Clear plastic cover (DC-FME-A), sold separately
- Standalone or with indoor/outdoor enclosure, sold separately
- Aeration
- Air Movement & Ventilation
- Generator Exercising
- Refrigeration Merchandiser
- Septic Treatment
Input Voltage Range(s) 120 VAC, 50/60 Hz Mounting Options Panel Mechanism Type Electromechanical Wiring Option 1/4" Quick connect terminals Application Compatibilities CFL, Fluorescent, Incandescent, LED Backup Protection Time 72 Hours Backup Type 72-hour Carry-over, Battery, Self-recharging Battery Service Types Non-Replaceable CA Prop 65 Message This product is in compliance with Prop65 California Proposition 65 None ChemicalCompositionoftheBatteryCell Ni-MH Clock Drive Type Quartz Color Black Country of Origin (Intermatic) MEXICO CSA Certification cCSAus Has Captive Trippers Yes Has Override Switch Yes Has Real-time Clock Face Yes Hz 50/60 Maximum Cycle Time 24 hrs Minimum Cycle Time 15 min Motor Load Ratings NO Ranges 1 HP @ 120 VAC; 2 HP @ 240 VAC Number of Trippers Included 96 Operating Humidity 0 to 95%, Non-condensing Operating Temperature with Battery Backup -4° F to 131° F (-20° C to 55° C) Other Certifications and Compatibilities Green Energy Resistive (NO) Range(s) 21 A, 120-250 VAC RoHS Certification N/A Shortest switching time ON/OFF 15 minutes Switch Type SPDT Timing Interval 15 min TungstenIncandescentLoadRatingsNORanges 1350 W, 120 VAC UL Certification cRUus Warranty Period 1-Year limited Operating Temperature Max (°C) 55 Operating Temperature Max (°F) 131 Operating Temperature Min (°C) -20 Operating Temperature Min (°F) -4 Product Depth (in) 1.25 Product Depth (mm) 32 Product Height (in) 2.359 Product Height (mm) 60 Product Width (in) 2.359 Product Width (mm) 60 Unit Carton Height (in) 2.25 Unit Carton Length (in) 3.25 Unit Carton Weight (lb) 0.24 Unit Carton Width (in) 3.25 Units Per Pallet 2002