Model#FM1D14A-12
24-Hour or 7-Day 12V Electronic Surface/DIN Rail Mount Module, 15A, 14 Setpoint Programs, SPDT
Model#FM1D14A-12
- 24-Hour or 7-day applications
- 14 Setpoint programs
- Easy to program
- Manual override with status indication
- Self-recharging battery with backup protection up to 2500-hours
- LCD display
- 5 Preset adjustable block programs
- A & E models come with clear dust cover
- Aeration
- Air Movement & Ventilation
- Generator Exercising
- Refrigeration Merchandiser
- Septic Treatment
Mounting Options DIN Rail, Surface Operation Mode 24 hour, 7 day Mechanism Type Digital/Electrical Wiring Option Screw terminals for #24 to #10 AWG wire (A models) Application Compatibilities LED Backup Protection Time 2500 Hours Backup Type Battery Battery Service Types Self-recharging CA Prop 65 Message This product is in compliance with Prop65 California Proposition 65 None Country of Origin (Intermatic) CHINA Daylight Savings Adjustment Manual Electronic Ballast Load Ratings NO Ranges 4.9 A, 120 VAC General Purpose (NC) Range(s) 15 A, 277 VAC General Purpose (NO) Range(s) 15 A, 277 VAC Has Manual Override Status Indication Yes Magnetic Ballast (NC) Range(s) 8 A, 120 VAC Magnetic Ballast (NO) Range(s) 8 A, 277 VAC Maximum Power Consumption (W) 1.4 W Minimum ON/OFF Times 1 min Motor Load Ratings NC Ranges 1/2 HP @ 120/240 VAC; 10 FLA, 60 LRA @ 250 VAC Motor Load Ratings NO Ranges 1/2 HP @ 120 VAC; 10 FLA, 60 LRA @ 250 VAC; 1 HP @ 250 VAC Number Of Circuits 1 Off Events 7 On Events 7 Operating Humidity 0-95% RH, Non-condensing Other Certifications and Compatibilities cRUus, Title 20 Pilot Duty (NO) Range(s) B300 Resistive (NC) Range(s) 12 A, 24 VDC RoHS Certification Y Switch Type SPDT Total Events 14 TungstenIncandescentLoadRatingsNORanges 1000 W, 120 VAC Voltage Selection Type Voltage Specific Warranty Period 1-Year limited Wire Size Max #10 AWG Wire Size Min #24 AWG Operating Temperature Max (°C) 55 Operating Temperature Max (°F) 131 Operating Temperature Min (°C) -40 Operating Temperature Min (°F) -40 Product Depth (in) 2.06 Product Depth (mm) 52 Product Height (in) 4 Product Height (mm) 102.5 Product Width (in) 2.83 Product Width (mm) 72 Unit Carton Height (in) 3.25 Unit Carton Length (in) 4.75 Unit Carton Weight (lb) 0.529 Unit Carton Width (in) 3.25 Units Per Pallet 1080