Model#ET2805CR
Proposition 65 warning for California residents
Astronomic 7-Day/365 Day 1-Circuit Electronic Control, 120-277 VAC, SPST, Outdoor Metal Enclosure
Model#ET2805CR
- 100-hour supercapacitor eliminates the need for batteries
- Up to 96 set points or events
- Up to 50 holiday blocks with schedule capabilities
- Automatic input voltage selection from 120 to 277 VAC, 60 Hz
- Additional mode of operation turns the ON/OFF buttons into 2-hour overrides
- Configurable outputs allow the control of various voltages and applications
- Relays incorporate zero-crossing technology to extend the life of the control
- Non-volatile EEPROM memory protects programming indefinitely
- LED compatible
- USB port makes transferring and saving of schedules easy
- Machinery & Pump Controls
- Outdoor Lighting Control
- Timing/Scheduling ON/OFF
Has Wi-Fi No Operation Mode 7 day Operation Features Astronomic, Holiday Electronic Series ET2000 Series Input Voltage Range(s) 120-277 VAC, 60 Hz Number Of Circuits 1 Minimum ON/OFF Times 1 min Amperage 30 A Application Compatibilities LED Backup Protection Time 100 Hour Backup Restoration Time 30 Minutes Backup Type Supercapacitor CA Prop 65 Message Please see the Warning @ www.P65Warnings.ca.gov California Proposition 65 Lead Color Gray Country of Origin (Intermatic) MEXICO Daylight Savings Adjustment Automatic Electronic Ballast Load Ratings NO Ranges 10 A, 120/277 VAC Enclosure Type Outdoor type 3R metal Hz 60 Inductive Load Ratings NO Ranges 30 A, 120-240 VAC Knockout Dimensions Back (1) combination 1/2" - 3/4" Knockout Dimensions Bottom (2) combination 1/2" - 3/4" Magnetic Ballast (NO) Range(s) 20 A, 120-277 VAC Maximum ON/OFF Times Indefinite Maximum Power Consumption (W) 3 W Motor Load Ratings NO Ranges 1 HP @ 120 VAC; 2 HP @ 240 VAC Off Events 48 On Events 48 Other Certifications and Compatibilities Green Energy +, LED, Title 20 Resistive (NO) Range(s) 20 A, 28 VDC; 30 A, 120-240 VAC RoHS Certification N/A Switch Type SPST Time Presets Flexible Total Events 96 (+ Astronomic) TungstenIncandescentLoadRatingsNORanges 5 A, 120-277 VAC UL Certification cULus Voltage Selection Type Auto-Voltage Warranty Period 2-Year limited Wire Size Max #8 AWG Wire Size Min #14 AWG Wiring Option Terminals Operating Temperature Max (°C) 40 Operating Temperature Max (°F) 104 Operating Temperature Min (°C) -40 Operating Temperature Min (°F) -40 Product Depth (in) 3.625 Product Depth (mm) 92.1 Product Height (in) 10.125 Product Height (mm) 257.2 Product Width (in) 6.5 Product Width (mm) 165.1 Unit Carton Height (in) 10.063 Unit Carton Length (in) 6.5 Unit Carton Weight (lb) 3.3 Unit Carton Width (in) 3.625 Units Per Pallet 216